Miliony złotych dotacji na powielanie ogólnodostępnych informacji o szczepieniach

Od pewnego czasu mnożą się w internecie portale informacyjne o szczepieniach, co jest częścią promocji szczepień poprzez różnego rodzaju media. Okazuje się, że niektóre z takich portali powieliły te same ogólnodostępne informacje o szczepieniach, co dało im podstawę do ubiegania się o ogromne dotacje z funduszy unijnych. Redaktor Marek Czarkowski, który prześwietlił rozdawnictwo Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, natrafił na legalną (ale czy potrzebną?) działalność spółek Wakcymed, Certipol i Superlex – poniżej fragment artykułu wraz z indywidualnymi kwotami dotacji:

Dumni mogą być udziałowcy firm: Wakcymed (projekt „Innowacyjny portal e-usług – zarządzania szczepieniami”), Superlex (projekt „Użyteczny i innowacyjny portal e-usług – zarządzania szczepieniami”) i Certipol (projekt „Automatyzacja współpracy przedsiębiorstw z branży medycznej za pomocą Platfomy B2B”), którzy na te trzy przedsięwzięcia uzyskali łącznie dotację w wysokości 2 461 798 zł. Efekty możemy podziwiać na portalach internetowych: http://www.wydzialszczepien.pl, http://www.oszczepieniach.pl oraz http://www.uodpornieni.pl. Na pierwszy rzut oka są to wariacje na temat tego samego pomysłu – kalendarza szczepień przeniesionego do sieci. Oczywiście wszystko zostało zakończone i rozliczone. Gdy próbowałem skontaktować się z właścicielami owych spółek, dowiedziałem się, że są za granicą.

Źródło: „PARP daje od członka„, Marek Czarkowski dla Przegląd-Tygodnik.pl w wydaniu 32/2013

Oceńcie sami czy prawie 2,5 miliona złotych zostało sensownie wydane: http://www.wydzialszczepien.pl, http://www.oszczepieniach.pl oraz http://www.uodpornieni.pl.

PARP1

PARP2

PARP3

%d blogerów lubi to: