Zdrowie publiczne: Problem zakażeń szpitalnych w Polsce

Poniżej przedstawiono wybrane informacje z różnych źródeł na temat problamatyki zakażeń szpitalnych w Polsce. Celem tej podstrony jest pokazanie jak niewiele uwagi rodziców i mediów poświęcane jest wielkiemu ryzyku utraty zdrowia w kontakcie ze służbą zdrowia w porównaniu do nad wyraz rozbuchanego ryzyka powstającego rzekomo przez nieszczepione dzieci dla zdrowia publicznego i indywidualnych osób.

Opolszczyzna: 4,5 proc. hospitalizowanych narażonych na zakażenia szpitalne, Rynekzdrowia.pl 04-03-2013

W opolskich szpitalach rzadziej niż w innych regionach kraju odnotowano przypadki zakażeń u hospitalizowanych. W województwie doświadczyło ich 4,5 proc. hospitalizowanych. W kraju wskaźnik ten wyniósł 6,5 proc., a w krajach Unii Europejskiej – 6 proc. – informuje Nowa Trybuna Opolska….

Epidemiologia i anomalia WZW typu B w Polsce

Szacunki 60 – 80% zakażeń pochodzących z zakażeń szpitalnych w poprzednich dekadach dotyczą zakażeń, które można określić jako bezpośrednie. Pośrednio za dalszą transmisję zakażenia np. horyzontalnie między członkami rodziny, czy wertykalnie między matką a noworodkiem, odpowiedzialne są również zaniedbania w służbie zdrowia.”

Powstanie strategia przeciwdziałania „cichej epidemii” HCV w Polsce

Katarzyna Lisowska/Rynek Zdrowia | 04-09-2012

„Wirusowe zapalenie wątroby typu C zostało uznane przez WHO za jedno z największych zagrożeń epidemiologicznych. W Polsce mówi się, że mamy około  230 tys. zakażonych wirusem HCV. Zdaniem ekspertów na 100 zakażonych świadomych tego jest jedynie siedmiu. To świadczy, że skala zjawiska jest zdecydowanie większa niż oficjalne dane.

– Abyśmy mogli mówić o skutecznych działaniach w zakresie zapobiegania zakażeniom HCV, musimy dobrze poznać środowisko, w jakim dochodzi do zakażeń. Dziś niestety tej wiedzy nie mamy –  mówi nam prof. Andrzej Zieliński, krajowy konsultant w dziedzinie epidemiologii.

– Chociaż wiemy, że do większości zakażeń dochodzi w placówkach zdrowia (stanowi to około 48 proc. ogółu zakażeń), to w przypadku aż 42 proc. droga zakażenia wciąż pozostaje tajemnicą – dodaje.”

Mycie rąk nie kosztuje Gazeta Wyborcza, 2012-08-06

„Pracujący za granicą doktor oskarża kolegów z Polski: – Lekarze zaniedbują obowiązki, a szpitale marnują pieniądze. Napisałem o tym do ministra zdrowia

Inny przykład: mój kilkunastomiesięczny syn trafił do szpitala z podejrzeniem zakażenia bakteryjnego. Położono go na jednej sali z dziećmi chorymi na biegunkę wirusową. Widziałem, jak pielęgniarka chodzi od jednego dziecka do drugiego, karmi je, podaje leki, poprawia w łóżeczku. Tyle że między jednym a drugim dzieckiem nie myje rąk! Wszystkie dzieci z tej sali odchorowały dwa zakażenia, a hospitalizacja zamiast trzech, czterech dni trwała po dwa tygodnie.
…”

Zabezpieczenia przed zakażeniami na blokach operacyjnych – mamy problem Rynek Zdrowia 02-06-2012

„Polskie szpitale nie stosują odpowiednich materiałów przy zabiegach chirurgicznych, które wystarczająco chroniłyby pacjenta przed zakażeniem. Co gorsza, stosowane standardowo wielokrotnego użytku obłożenia, chusty czy fartuchy chirurgiczne mogą w pewnych sytuacjach stanowić realne zagrożenie dla zdrowia chorych i personelu medycznego, z czego nie wszyscy specjaliści zdają sobie sprawę.

– To są jednak oszczędności pozorne. Koszty wynikające z zakażeń szpitalnych sięgają 800 mln zł rocznie. Do tego dochodzą jeszcze koszty pośrednie, z których najbardziej dotkliwe to przedwczesne zgony. Zmniejszenie częstości zakażeń o 1 proc. może zmniejszyć koszty leczenia aż o 7-10 proc. – podkreśla prof. Bulanda.”

Koszty leczenia chorych z zakażeniami szpitalnymi sięgają 800 mln zł rocznie PAP/Rynek Zdrowia 09-06-2011

Zakażenia podczas pobytu w polskim szpitalu może nabawić się od 5 do 10 osób na 100 pacjentów – mówili eksperci 9 czerwca podczas konferencji, ogłaszając raportu otwarcia w ramach programu „Stop Zakażeniom Szpitalnym.”

Bezpośrednie koszty leczenia chorych z zakażeniami szpitalnymi sięgają 800 mln złotych rocznie. Do tego dochodzą jeszcze koszty pośrednie, z których najbardziej dotkliwe to przedwczesne zgony. Najczęściej zakażenia dotyczą miejsc operowanych, układu oddechowego i moczowego.

Według Polskiego Towarzystwa Zakażeń Szpitalnych zmniejszenie częstości zakażeń o 1 proc. może zmniejszyć koszty leczenia aż o 7-10 proc.

Kluczowe znaczenie w zapobieganiu zakażeniom szpitalnym ma przestrzeganie zasad higieny – mycie rąk, stosowanie masek chirurgicznych czy jednorazowych fartuchów oraz kompetentny personel.

….

Higiena rąk – gdzie jesteśmy? prezentacja na XI Konferencji Naukowo – Szkoleniowej SHL Stare Jabłonki  2 – 5.10.2011 r.

Koszty zakażeń szpitalnych na oddziałach noworodkowych, Postępy Neonatologii 2/2008

„Costs of nosocomial infections in wards treating new-born children Anna Różańska, Małgorzata Bulanda, Jadwiga Wójkowska-Mach, Piotr B. Heczko Streszczenie Celem pracy jest określenie kosztów związanych z leczeniem zakażeń szpitalnych w polskich oddziałach noworodkowych w oparciu o dostępne dane epidemiologiczne, dotyczące w szczególności przedłużenia pobytu w szpitalu w związku z wystąpieniem zakażenia szpitalnego. Wykorzystane dane epidemiologiczne pochodzą z programów rejestracji zakażeń szpitalnych opracowanych, wdrożonych i koordynowanych przez PTZS w polskich szpitalach. Zakażenia szpitalne na oddziałach noworodkowych występują w mniejszym odsetku (około 1%) niż na innych oddziałach szpitalnych (5%). Mimo to powikłanie hospitalizacji zakażeniem szpitalnym w tej grupie pacjentów w Polsce generuje rocznie koszty rzędu 50 mln złotych (około 6% rocznych kosztów bezpośrednich związanych z zakażeniami szpitalnymi).”

Reklamy
%d blogerów lubi to: